Rostlinstvo (Flóra)
Vegetace Zbirožska je stejně bohatá a pestrá jako vegetace Křivoklátska. Vysoká diverzita společenstev stejně tak druhů rostlin a živočichů je důsledkem velkého výběru rozdílných ekologických podmínek. Byla zde zjištěna rostlinná společenstva, která nebyla dosud na území České republiky zaregistrovaná. Například Terešovské tisy (leží severně od Zbiroha) jsou jednou z nejbohatších lokalit tisu (Taxus baccata) – cca 5 000 exemplářů.
Největší plochu zaujímají lesy. V dřívějších dobách byly lesy pouze smíšené. Dnes je většina lesů tvořena smrkovou monokulturou, proto jsou zbytky smíšených lesů přísně chráněny.
Ve druhé polovině 19. století došlo k velkému mícení lesů, jejichž následkem byly rozsáhlé polomy. Velká část původních horských typů byla zničena a nahrazena suchomilnou vegetací.
Na některých místech se vyskytují bučiny, kde převážně roste lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), mařinka vonná (Galium odoratum) a dřípatka horská (Soldanella montana). Typickou rostlinou luk je úpolín evropský (Trollius europaeus).
Kromě lesních a křovinných společenstev zde nalezneme primární xerofilní travinobylinné vegetace, spolu se vzácnými společenstvy s dominantním vřesem (Calluna) a příměsí xerotermních druhů a také luční vegetací . Nesmíme zapomenout na velmi pestrou ruderální a segetální vegetaci, která je rozšířená díky činnosti člověka.
Zdroje:
Husáková J. 1990: Poznámky k ruderální vegetaci Křivoklátska. – In. Rivola M. et al. Současný stav a cíle botanického výzkumu CHKO Křivoklátsko. Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje, Praha.
Koblihová H. 1990: Příspěvek k poznání plevelové vegetace Křivoklátska. – In. Rivola M. et al. Současný stav a cíle botanického výzkumu CHKO Křivoklátsko. Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje, Praha.
Kolbek J. 1985: Málo známá rostlinná společenstva Chráněnné krajinné oblasti Křivoklátsko. Preslia, Praha.
Kolbek J. 1990: Současný stav výzkumu teplomilných doubrav a xerotermní travinné vegetace v CHKO Křivoklátsko. – In. Rivola M. et al. Současný stav a cíle botanického výzkumu CHKO Křivoklátsko. Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje, Praha.
Krupička M. 2004: Dnešní Zbirožská krajina. Měsíčník Zbirožsko 6: 9-11. MÚ Zbiroh, Zbiroh.